2011 Yılında Bilal Cangül, Sercan Demircan ve Sercan Ünal tarafından Moneta Film oluşumu ile iş hayatına başlanmıştır. Kısa sürede çekirdek kadromuzun teknik gelişimlerinin hız kazanması intenet piyasasında iş yapabilme gücümüzü artırmıştır.

Zaman içerisinde Moneta Film projemizin yarattığı etkiyi iyi yönde kullanmayı başararak oluşumun ana amacı olan "kar amacı gütmeyen ve tamamen gönüllülük esasına göre çalışmalarını sürdüren bağımsız bir web sitesidir." anlayışından şaşmayarak kısa film sektöründe öncü bir web sitesi haline geldik. Bu süre içerisinde piyasadan gelen web tasarım, otomasyon sistemi ve elektronik devre programlama gibi birçok projede taşören olarak çalıştık. 2014 Yılında ekip olarak artık tamamen kendi ayakları üzerinde duran bir şirket olmanın önemini ana hedef edinerek Moneta Project adı altında kurumsallaşmak için gerekli hamleleri yaptık ve netice itibariyle 18 Temmuz 2016 tarihi başlangıçlı Moneta Project Tic. Ltd. Şti. şirketimizi kurduk.

İnsan odaklı çalışmak, memnuniyeti üst seviyede tutmak ve piyasada yarattığımız güven sayesinde kendimize lokasyon sıkıntısı olmayan bir portföy oluşturmayı başardık.

Moneta Project an itibariyle ar-ge inovasyon projeleri geliştiren, çağın yazılım ve programlama teknolojilerine uygun ürünler meydana getiren, dünya üzerinde tanınmış ve marka olmayı amaç edinmiş bir limited şirketi kuruluşudur.